Funkcja autoadaptacji w pompie ciepła

Funkcja autoadaptacji w pompie ciepła

Regulacja temperatury zasilania, z jaką działa pompa ciepła jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność systemu grzewczego. Możemy wyróżnić trzy główne typy kontroli temperatury w pomieszczeniach, które ogrzewane są za pomocą pomp ciepła powietrze-woda. Jednym z nich jest autoadaptacja. Na czym polega?

 

Kontrola temperatura w pomieszczeniach - rodzaje

 

Wyróżniamy trzy typy kontroli temperatury w pomieszczeniach, które są ogrzewane za pomocą pomp ciepła powietrze-woda.

  • Temperatura przepływu. Metoda polega na tym, że w całym okresie grzewczym mamy do czynienia ze stałą temperaturą, którą ustawiamy na sterowniku głównym pompy ciepła.
  • Korzystanie z krzywej grzewczej. Jest to mechanizm zastosowany nie tylko w pompach ciepła. Najprościej mówiąc, jest to wykres, w którym temperatura zasilana określana jest na podstawie zależności temperatury zewnętrznej w odniesieniu do temperatury zasilania. Kiedy temperatura na dworze maleje, wzrasta temperatura zasilania całego systemu.
  • Autoadaptacja. W tym trybie zmiana temperatury zasilania instalacji grzewczej ustawiana jest na podstawie rzeczywistej i szacunkowej temperatury w pomieszczeniu, temperatury panującej na zewnątrz oraz reakcji budynku i instalacji zapisanej w pamięci modułu wewnętrznego. Za pomiar wewnątrz odpowiada bezprzewodowy termostat.

 

Jak działa autoadaptacja?

 

Autoadaptacja jest prostym systemem, który zrozumie każdy. Na początku system samodzielnie określa temperaturę zasilania na podstawie temperatury zewnętrznej. Następnie, w oparciu o zmierzoną temperaturę w pomieszczeniu, pompa ciepła koryguję te wartość tak, aby pomieszczenie nie było ani przegrzane ani wychłodzone - jej zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury. Kolejnym krokiem jest samodzielne dostosowanie pracy pompy ciepła tak, aby pokrywać faktyczne zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Pompa ciepła oblicza wszystkie parametry niezwykle szybko - zajmuje jej to bowiem minutę. Zaawansowana funkcja autoadaptacji zastosowana jest przede wszystkim w pompach ciepła firmy Mitsubishi Electric.

 

Logika pracy funkcji autoadaptacji - praktycznie

 

W teorii, wiemy już jak działa funkcja autoadaptacji. Jak jednak to sobie wyobrazić?

  • Jeżeli temperatura w naszym pomieszczeniu jest wyższa niż docelowa temperatura pomieszczenia, pompa ciepła natychmiast obniży temperaturę przepływu.
  • W przypadku, kiedy jest ona taka sama, pompa ciepła utrzyma ją na prawidłowym poziomie.
  • Jeżeli jednak temperatura w naszym pomieszczeniu jest niższa niż zakładana temperatura, pompa ciepła podniesie temperaturę przepływu.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.